besiktas

Eğer sözüne ettiğimiz konu futbolsa onun önemli olan halkalarından bir tanesi de fikstürdür. Özellikle bu şampiyonluk yaşamış takımlar için geçerliyse. Şampiyonluk yarışında kurulduğundan bu yana bulunmuş ve birçok kez de bunu tatmış olan Beşiktaş için de yıl içinde kendisine ait olan Beşiktaş fikstürü oldukça büyük bir önem taşıyor. Beşiktaş fikstürü demek o hafta oynayacağı maçın stratejisini ona göre hazırlaması ve tüm takım planlamasını ona göre yapması, doğal alarak da maç oranlarının ne denli etkili olduğunu bilmek demektir.

Beşiktaş İçin Önemli Derbiler

Diyelim ki yoğun bir haftadan sonra bir derbi maçı olacaksa ve belki içinde bulunduğu durumlar gereği Fenerbahçe’den puan olarak daha geri bir konumdaysa bu hem kadro bakımından hem de kulübün içinde barındırdığı diğer etkiler bakımından bir sonraki haftanın fikstüründen daha da önemli bir hale gelir. Beşiktaş-Fenerbahçe maçı sadece kulüp için bir spor mücadelesi olmasının yanında derbi niteliğide taşımaktadır. Çünkü bu karşılaşmalar için futbolcular diğer maçlara göre daha konsantre biçimde hazırlanacaklardır. Bu maçın derbi olması aynı zamanda maç oranlarının da birbirine yakın olması anlamına gelmektedir.

Beşiktaş fikstüründe sadece Beşiktaş-Fenerbahçe maçı değil, aynı zamanda Beşiktaş-Galatasaray maçı da oldukça önemlidir. Hatta Beşiktaş fikstürü gereği Antalyaspor ile kendi sahasında bir maç oynuyorsa ve diğer hafta yine fikstürü gereği Beşiktaş-Galatasaray mücadelesi varsa kadrosunu ona göre hazırlayıp belki önemli futbolcularını yine Beşiktaş-Galatasaray maçı için dinlendirebilir ve bu şekilde bir teknik-taktik uygulamaya gidebilir.Üstelik Beşiktaş fikstüründe Avrupa Kupası maçları da varsa bu durum dahada zor hale gelebilir. Bu durum Beşiktaş’ın ilk onbirini yedek kulübesini ilgilendirebileceği gibi her hafta Beşiktaş fikstüründe yer alan maçlara da tesir edebilir. Çünkü fikstürlerin yoğun olduğu dönemlerde futbolcu sakatlıkları aynı zamanda yorgunlukları sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Beşiktaş’ın Gelirleri

Gelir anlamında da hem Beşiktaş-Fenerbahçe maçı hem de Beşiktaş-Galatasaray maçı siyah beyazlı takımın önemli kaynaklarından bir tanesidir.Çünkü bu maçlardan alınacak skorlara ve maç sonuçlarına göre hem diğer hafta karşısına çıkacak fikstürde neler yapacağı için bahis oynayan, tahmin yürütecek ve belki de takım kendi oranını artıracak ya da düşürecektir. Aslında maç oranlarını belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu noktada Beşiktaş fikstürüne denk gelen haftada Beşiktaş-Fenerbahçe maçı olduğunda ya da Beşiktaş-Galatasaray karşılaşması olduğunda oynayan ya da oynamayan futbolcular olacağı için bu durum bile o hafta oynanacak karşılaşmasının skoruna direkt olarak etki sağlayabileceği gibi, maç oranları da ona göre belirlenir ve tercihler yapılır. O yüzden Beşiktaş fikstürü bu kadar çok önemlidir. Beşiktaş fikstürü sadece bir sonraki haftanın programı değil koca bir senenin programıdır…

Rakiplerine Göre Beşiktaş

Başka bir konuda şudur ki Beşiktaş fikstürü gereği oynayacağı her takım için değişik kadro sahaya sürebilir.Bir hafta yeni transferleriyle sahada olurken diğer hafta yedek ağırlıklı bir kadro sürerek rakip takımı şaşırtabilir ve hatta daha da değişik hamlelerde bulunarak karşı takımları değişik varyasyonlarda etkilemek isteyebilir.

Fikstür, takımları saha içinde etkilediği gibi saha dışında da etkileyebilir. Bu da Beşiktaş maç oranlarını etkileyen bir diğer etkendir. Örneğin bir derbi karşılaşması varsa o haftanın antrenman çizelgesi ona göre hazırlanır ve takım ona göre çalışır. Futbolcular maçın önemine göre yaptıkları idmanların dışında mental olarak bu tip maçlara kendilerini daha da yoğun hazırlayabilirler… Beşiktaş takımı her zaman kendi maç oranlarında favori olmayı hedefleyen bir takımdır.